Szelek szárnyán az olimpián

Az újkori olimpiák történetében két alkalommal (1896, 1904) nem indítottak vitorlás versenyszámokat. Először 1900-ban Párizsban láthattak a nézők tőkesúlyos hajókat versenyezni, méghozzá a Szajna folyón, Párizstól nem messze Meulan városában. A legnagyobb hajók (10-20 tonna között) óriási méretük miatt a folyó torkolatánál vitorláztak, közel Le Havre-hoz.

Az éremtáblázatot Nagy-Britannia vezeti 24 arany, 15 ezüst, 11 bronzérmével összesen ötven olimpiai medált birtokolnak a szigetlakók. A legnagyobb sztárjuk Ben Ainslie (nekem kicsit furcsa volt, hogy nem ő vitte tegnap a brit zászlót), aki Atlantában Laser hajóosztályban ezüstérmet, Sydney óta pedig csak aranyat nyert finn dingiben. A vitorlázók örökranglistáján jelenleg második a dán Paul Elvstrøm 4 olimpiai aranya mögött. Két hét múlva kiderül, beéri-e a vitorlás körökben márkanévvé is vált fenomenális éllovast.

Az olimpiák során rengetegszer változtatták a résztvevő hajóosztályokat, mert rengeteg van belőle. Sőt! A sportág neve 2000-től a Sydney olimpiától kezdődően vitorlázás (sailing), előtte sporthajózásnak (yachting) hívták. A szörf 1984 óta olimpiai versenyszám.

Nem írom le mindegyiket, mert én sem ismerem az összeset, de a gyönyörű hajók látványával nem lehet betelni. A lelkesebbek böngésszék a nemzetközi szövetség oldalát, vagy a Sailing World magazin weboldalát, ide saját képeket is fel lehet tölteni, vagy elég csak rákeresni a hajóosztályokra. (Filmek közül a Szelek szárnyán-t ajánlom, ami vitorlázóknak alapmű, de a képek nézegetésénél azért maga a vitorlázás sokkal jobb.)

Aktuális olimpiai hajóosztályok

  • Uszonyos: 470 (női, férfi páros), 49er (férfi páros), Laser Standard (férfi), Laser raidal (női), Finn (férfi),
  • Tőkesúlyos: Elliott 6m (női 3 fős csapat), Star vagy Csillaghajó (férfi páros),
  • Szörf: RS:X (női és férfi)

Mondhatnám, hogy 2008 óta semmi nem változott a hazai vitorlás életben, hiszen ugyanaz a három fiatal utazott Londonba 2012-ben, akik Pekingben is jártak. A vitorlázó Berecz Zsombor, az ötödik olimpiájára készülő Gádorfalvi Áron szörfös és Detre Diána szintén szörfösként képviseli hazánkat.

Berecz Zsombor - a meglepetés ember?

Laser Standard hajóosztályban versenyez, a világranglistán jelenleg a 40.helyet foglalja el (volt már 19. is 2010-ben). Idén márciusban Olaszországban Európa-Kupa győzelmet aratott, az olimpiai tesztversenyen Weymouthban júniusban 27.helyen zárt, futamgyőzelme is volt. 2008-ban Pekingben 29. helyen végzett. 
Zsombor edzője Trevor Millar volt, aki a vitorlázók speciális képzésével foglalkozik. Egyik első tanítványa a szintén magyar Eszes Tamás volt, aki a legeredményesebb hazai Laser-es versenyző a mai napig. (Kétszeres olimpikon, Európa-bajnoki ötödik helyezett.) Millar multinacionális edzéseket vezet, közel 20 fős csoportokat alakít ki olyan országok versenyzőiből, akik nem rendelkeznek tengerrel. Az edzések helyszínén (Marseilles és Toulon között egy szigeten) változatos időjárási viszonyok között készülhetnek a versenyzők, egymással versengve, majd a kamerás felvételeket ki is értékelik, megbeszélik a hibákat. Zsombor 2009 óta itthon készül, főként Keszthelyen.
Az olimpián pedig főleg az egyéni taktika és erőnlét számít majd, hiszen egy gyártó szállítja az összes hajót, ezért Zsombor úgy véli, ő lehet a meglepetés ember.

Gádorfalvi Áron

Ha szabad ilyet mondani, Áron már-már veteránnak számít, hiszen ötödik olimpiáján vesz részt idén. Atlantában 18 évesen szerepelt először, akkor még mistral osztályban. Gyerekkorában fél évet töltött szüleivel Ausztráliában, édesapja ekkor tanította meg a sportág alapjaira. Hússzoros magyar bajnok, olimpiai eredményei: 1996. Atlanta 40. hely, 2000. Sydney 24. hely, 2004. Athén 22. hely, 2008. Peking 19. hely. Idén a legjobb 10 között szeretne végezni, és talán még a riói olimpián is látjuk őt a hullámok hátán. (Ha a szörf olimpiai szám marad, de erről később.)

Detre Diána

Vitorlázós családból származik, édesapja Detre Szabolcs, aki testvérével az első és egyetlen olimpiai érmesünk a sportágban. 1999-ben kezdett szörfözni, 2005-től négy évig zsinórban magyar bajnok, Pekingben 22. helyen végzett. Ő is a legjobb 10 közé vágyik Londonban, ahol 28 fős mezőnyben versenyez majd. 10 futamra kerül sor, naponta kettő, majd a legjobb 10 az éremfutamban küzd egymással. Dia két éve profiként szörfözik, edzője a francia Christophe Boutet, akivel Franciaországban és Spanyolországban készül.

Esti bejegyzés Dia facebook oldaláról:

"Ismét itthon a mi kis tengerparti falunkban, telis tele élménnyel a tegnap esti fantasztikus megnyitó ünnepségről. A rövid, de annál pezsdítőbb és tartalmasabb londoni látogatás után finishbe ért a felkészülés is, a kedden kezdődő tengeri csatára! Holnap még egy kiadós szörfözés vár majd rám, hétfőn pedig a Practice Race, a verseny főpróbája!"

A vitorlás futamok legtöbbjét az interneten is lehet majd nézni, ingyenesen és regisztráció nélkül az EBU jóvoltából a http://www.eurovisionsports.tv/london2012/index.html oldalon. 

Végül pedig egy fotósorozat a helyszínről, pályával, bójákkal. És a hajókkal, egyelőre még a parton. 

Forrás: ISAF

Hozzászólások

A bejegyzés trackback címe:

https://2012don.blog.hu/api/trackback/id/tr834683840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása